Nowy Liturgista.pl

Latka lecą... Mija 15. rok, odkąd w 2005 roku powstała strona "Liturgista.pl". Był to liturgiczny serwis informacyjny, miejsce wymiany myśli na forum i inne małe projekty. Znalazło się tam również miejsce dla testowej wersji wyszukiwarki dokumentów "Ruber", czekającej na lepsze czasy, które właśnie nadeszły. Nowy "Liturgista.pl" jest następcą tamtej testowej wyszukiwarki. Celem strony jest szybki dostęp do norm liturgicznych podczas rozmów o liturgii, w czasie zajęć z liturgiki, a nawet w zakrystii.

Obecnie dokumenty liturgiczne w jęz. polskim znajdują się w dużym rozproszeniu, wiele jest umieszczanych w Internecie w wersji tymczasowej i z defektami. Strona liturgista.pl we współpracy ze stronami liturgia.episkopat.pl i opoka.org oraz z Wydawnictwem "Pallottinum" i "Księgarnią Św. Jacka" przygotowuje zebranie oficjalnych tekstów. Obecnie liturgista.pl służy jako wstępny magazyn tekstów, sukcesywnie sprawdzanych i korygowanych. Uwaga: nie oznacza to, że w tej chwili wszystkie teksty są w oficjalnej wersji: na razie prawie żaden nie jest w 100% pewny, ponieważ baza buduje się powoli i najpierw w oparciu o to, co jest dostępne. Chwilowo chodzi bardziej o efektywne szukanie. Do tej pory trzeba zawsze mieć na uwadze różne informacje na temat stanu dokumentu, które umieszczone są w nagłówku dokumentu.
Kiedy dokument będzie w 100% pewny, otrzyma znak kontrolny i będzie mógł być umieszczony na stronie liturgia.episkopat.pl / opoka.org.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 15 lat współtworzyli "Liturgistę", użytkownikom, uczestnikom dyskusji, a szczególnie moderatorom, spośród których najbardziej do rozwoju strony przyczynili się: ks. Mariusz Szypa, s. Iwona Kopacz PDDM, s. Barbara Bonar CHR, o. Kamil Paczkowski OFM, ks. Tomasz Zięba, ks. Marcin Lofek, ks. Bartłomiej Matczak, ks. Bartosz Szoplik.

Pozdrawiam użytkowników nowej strony "Liturgista.pl" i życzę udanych odwiedzin.

Ks. Dominik Ostrowski, czerwiec 2019

Jak szukać?

Domyślnie wyszukiwarka szuka form fleksyjnych wyrazów, czyli jeśli wpiszemy "msza koncelebrowana", to odnalezione zostaną te miejsca w dokumentach, które zawierają jednocześnie oba słowa w wersji odmienionej: a więc "msza / mszy / mszę (itd.) koncelebrowaną / -ej (itd.)". W praktyce oznacza to, że w rzeczywistości szukana jest fraza o następującym kształcie: "msz* koncelebrowan*", ponieważ znak * zastępuje wszystkie inne znaki. W takiej formie z gwiazdką też można od razu wpisać wyszukiwaną frazę.

Jeśli jednak koniecznie chcemy, żeby system nie zwracał uwagi na odmienione wyrazy, przed wpisem należy umieścić znak wykrzyknika (! msza koncelebrowana), co wyłączy "obcinanie" końcówek.

Wyszukiwarka obsługuje operatory logiczne: + (=i), - (=i nie). Domyślnie formularz przyjmuje, że wszystkie wyrazy mają być znalezione, czyli stosuje operator "+ (i)". Można jednak użyć znaku "-" przed wyrazem, który chcemy wykluczyć z wyszukiwania.
Zamknięcie poszukiwanego wyrażenia w cudzysłowy "..." ograniczy wyszukiwanie dokładnie do podanej frazy.
Uwaga: wyrazy krótsze niż 4 litery nie są znajdowane.

Zasoby

W bazie znajdują się głównie dokumenty liturgiczne, ale są też i takie, które mają bardziej ogólny charakter: Kodeks Prawa Kanonicznego i Katechizm Kościoła Katolickiego. W przyszłości planowane są kolejne sekcje: dokumenty soborowe, dzieła teologiczne itd..

Dokumenty oznaczone znakiem kontrolnym , zostały sprawdzone względem tekstu drukowanego / źródłowego. W innych przypadkach należy pamiętać, aby skonfrontować tekst drukowany. Ponieważ zasoby wyszukiwarki często opierają się na źródłach internetowych, administrator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne rozbieżności względem tekstu oficjalnego.

Obecnie w bazie tekstów znajduje się 86 dokumentów. (Zobacz wszystkie)

Autor

Autorem i administratorem strony jest ks. Dominik Ostrowski, prezbiter diec. świdnickiej, wykładowca liturgiki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, konsultor komisji liturgicznej KEP.

» Wyślij e-mail

Społeczność

Dołącz do społeczności liturgista.pl w sieciach społecznościowych. Powiadomienia o nowościach, aktualności i dodatkowe materiały w serwisach Facebook i Twitter (a niedługo na YouTube).
 

Alcuinus.org

Odwiedź stronę www.alcuinus.org, gdzie działa największa w Internecie bibliografia liturgiczna online. Obecnie opisanych i skatalogowanych jest ok. 20 tys. książek i artykułów z dziedziny liturgii w różnych językach.

» Otwórz Alcuinus.org