szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Pakość - Warsztaty muzyczno-liturgiczne
2017-02-13 | kamil

INFOSERWIS: Kraków - Książka P. F. Bradshawa - W poszukiwaniu początków kultu chrześcijańskiego
2016-09-28 | KP19

INFOSERWIS: Watykan - Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta
2016-06-11 | discepola

INFOSERWIS: Siedlce - Jubileusz ks. prał. dr hab. Kazimierza Matwiejuka
2015-12-05 | tomek

INFOSERWIS: Preszów - VI Sympozjum liturgiczne
2015-10-16 | discepola

INFOSERWIS: Warszawa - Poznań - Nowe wydanie lekcjonarza
2015-10-15 | discepola


subskrybuj kanał rss

» ALCUINUS - BIBLIOGRAFIA LITURGICZNA ONLINE

Projekt Alcuinus to unikalne przedsięwzięcie mające na celu katalogowanie i przyjazne udostępnianie w internecie zasobów polskiej i światowej literatury liturgicznej. Jego specyfika jest potrójna:
- dokładność: opisy bibliograficzne nie ograniczają się do ogólnej informacji o tytule i słowach kluczowych, ale podają gdzie to możliwe także cały spis treści lub śródtytuły;
- niezależność: tworzą go w sposób wolny i zupełnie niezależny różni użytkownicy bez względu na miejsce zamieszkania, których łączy wspólne zamiłowanie do liturgii;
- prostota: nie trzeba specjalnego oprogramowania, aby budować bazę, z dowolnego komputera podłączonego do Internetu można wprowadzić kolejną książkę lub artykuł.

Alcuinus jest kontynuacją Polskiej Bibliografii Liturgicznej na www.liturgista.pl i nawiązuje nazwą do legendarnego scholarza, erudyty, ceremoniarza i doradcy cesarza Karola Wielkiego, Alkuina z Yorku.

Osoba zajmująca się liturgią wie, że do kompletnej orientacji bibliograficznej nie wystarczą katalogi biblioteczne, nawet te komputerowe, prowadzone przez wiele dużych bibliotek.
A zatem chodzi o taki katalog, który będzie zupełnie niezależny od zasobów bibliotecznych i skupi się na tym, co po prostu jest, bez interesowania się w jakiej bibliotece to jest. Tak jak robił to w swojej monumentalnej bibliografii drukowanej o. Maksymilian Žitnik SJ (Sacramenta. Bibliographia internationalis). Ale co szukanie w 7 tomach to nie w cybernetycznym świecie Alkuina... prawda? :)
Alcuinus służy nam dzięki zespołowej pracy pojedynczych entuzjastów. Także Ty możesz do nas dołączyć i od razu zacząć dodawać nowe opisy bibliograficzne książek i artykułów naukowych z liturgii. Wystarczy założenie konta, zajmie Ci to kilka minut, a natychmiast staniesz się moderatorem. Konto to ma tylko jedno ograniczenie: nie możesz edytować wpisów innych osób, jednak gdy nabierzesz doświadczenia i zdobędziesz zaufanie administracji, po pewnym czasie możesz uzyskać pełne uprawnienia administracyjne i edytować oraz modyfikować wszystkie wpisy w bazie.

» przejdź do: strona główna ALCUINUS
 
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik