szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» ALCUINUS - BIBLIOGRAFIA LITURGICZNA ONLINE

Projekt Alcuinus to unikalne przedsięwzięcie mające na celu katalogowanie i przyjazne udostępnianie w internecie zasobów polskiej i światowej literatury liturgicznej. Jego specyfika jest potrójna:
- dokładność: opisy bibliograficzne nie ograniczają się do ogólnej informacji o tytule i słowach kluczowych, ale podają gdzie to możliwe także cały spis treści lub śródtytuły;
- niezależność: tworzą go w sposób wolny i zupełnie niezależny różni użytkownicy bez względu na miejsce zamieszkania, których łączy wspólne zamiłowanie do liturgii;
- prostota: nie trzeba specjalnego oprogramowania, aby budować bazę, z dowolnego komputera podłączonego do Internetu można wprowadzić kolejną książkę lub artykuł.

Alcuinus jest kontynuacją Polskiej Bibliografii Liturgicznej na www.liturgista.pl i nawiązuje nazwą do legendarnego scholarza, erudyty, ceremoniarza i doradcy cesarza Karola Wielkiego, Alkuina z Yorku.

Osoba zajmująca się liturgią wie, że do kompletnej orientacji bibliograficznej nie wystarczą katalogi biblioteczne, nawet te komputerowe, prowadzone przez wiele dużych bibliotek.
A zatem chodzi o taki katalog, który będzie zupełnie niezależny od zasobów bibliotecznych i skupi się na tym, co po prostu jest, bez interesowania się w jakiej bibliotece to jest. Tak jak robił to w swojej monumentalnej bibliografii drukowanej o. Maksymilian Žitnik SJ (Sacramenta. Bibliographia internationalis). Ale co szukanie w 7 tomach to nie w cybernetycznym świecie Alkuina... prawda? :)
Alcuinus służy nam dzięki zespołowej pracy pojedynczych entuzjastów. Także Ty możesz do nas dołączyć i od razu zacząć dodawać nowe opisy bibliograficzne książek i artykułów naukowych z liturgii. Wystarczy założenie konta, zajmie Ci to kilka minut, a natychmiast staniesz się moderatorem. Konto to ma tylko jedno ograniczenie: nie możesz edytować wpisów innych osób, jednak gdy nabierzesz doświadczenia i zdobędziesz zaufanie administracji, po pewnym czasie możesz uzyskać pełne uprawnienia administracyjne i edytować oraz modyfikować wszystkie wpisy w bazie.

» przejdź do: strona główna ALCUINUS
 
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik