szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Watykan » Nowy prefekt Kongregacji Kultu Bożego
Nowy prefekt Kongregacji Kultu Bożego
2008-12-09

źródło: KKBiDS, radiovaticana, La Stampa, Onet

Kard. Antonio Cañizares Llovera, arcybiskup Toledo (Hiszpania) w dn. 9 grudnia 2008 został nowym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

kard. Antonio Cañizares Llovera
kard. Antonio Cañizares Llovera
© blog.ilgiornale.it/tornielli
Ojciec Święty przyjął rezygnację kard. F. Arinze, który osiągnął wiek kanoniczny, i mianował nowego Prefekta Kongregacji Kultu Bożego, którym odtąd jest kard. Antonio Cañizares Llovera.

Nowy prefekt Kongregacji urodził się 63 lata temu w Utiel, archidiecezja Walencji.
Ukończył studia teologiczne w 1968 r. w Salamance. Wyświęcony na kapłana w 1970, następnie ukończył doktorat z teologii specjalizując się w katechetyce. Mianowany przez Jana Pawła II biskupem w Avila w 1992, następnie w Granadzie w 1996. Tam pracował nad wystawami i dziełami społecznymi, tworząc fundacje dla bezrobotnych i dla uzależnionych. Zbudował seminarium, promował budowę nowych kościołów, odnowę starych, renowację dzieł historycznych i artystycznych. Jan Paweł II "wypromował" Cañizaresa posyłając go na stolicę biskupią w Toledo i mianując prymasem Hiszpanii. Jest też osobistym przyjacielem Ratzingera, przez niego został mianowany kardynałem na konsystorzu 24 marca 2006.

Od 1995 roku Cañizares jest członkiem Kongregacji Doktryny Wiary, natomiast od roku 2006 należy również do Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Współpracował przy redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz jego hiszpańskiej edycji.
Prowadził intensywną działalność akademicką, zwłaszcza na Uniwersytecie w Salamance w dziedzinie teologii duszpasterskiej i katechetyki. Napisał ponad 100 artykułów. W diecezjach regularnie publikował krótkie i dłuższe listy pasterskie (w sumie ponad 3000, pisanych prawie co tydzień). Wygłaszał konferencje i kierował kursami w całej Hiszpanii, brał udział w kongresach, sympozjach i innych spotkaniach naukowych w Italii, Francji, Portugalii, Jerozolimie, USA i w Brazylii.
Założyciel i pierwszy Wielki Kanclerz Uniwersytetu Katolickiego "Santa Teresa de Jésus" w Avili (1994-1997), kanclerz i promotor Uniwersytetu Katolickiego "Sant'Antonio di Padova" w Murcji (1998), był dyrektorem i fundatorem czasopism specjalistycznych.

Reakcje

Jeden z największych opiniotwórczych dzienników włoskich, "La Stampa", opisuje na gorąco nominację Cañizaresa w notatce Mario Tosattiego:

Dotychczasowy członek Kongregacji Doktryny Wiary i Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei" (zajmującej się utrzymaniem relacji z lefebrystami oraz w ogóle z tradycjonalistami katolickimi), Cañizares obejmie teraz stanowisko, do którego Papież przywiązuje wielką wagę. Odnowienie trzeźwej liturgii będącej w ciągłości z tradycją jest przecież znakiem rozpoznawczym Benedykta XVI, który właśnie tej kwestii poświęcił publikację motu proprio uwalniające mszał przedsoborowy.

Jak pisze Tosatti, hiszpański kardynał jest nazywany "małym Ratzingerem" nie przez wzgląd na niski wzrost, ale ze względu na rygor doktrynalny, który go wyróżnia. Jest jednym z najbardziej zaciekłych przeciwników polityki Zapatero w temacie bioetyki i rodziny (prawa cywilne małżeństw homoseksualnych).

W przeddzień ostatniego zwycięstwa Zapatero w wyborach Cañizares mówił:
"Trwa rewolucja kulturowa, nie tylko w Hiszpanii, na całym Zachodzie. Donosi o tym Benedykt XVI, obawiając się dyktatury relatywizmu. Hiszpania przedstawia skrajny punkt tej rewolucji, ze swoimi prawami dotyczącymi płci idącymi sporo poza granice tradycyjnego feminizmu, ten rodzaj walki klas między mężczyzną i kobietą. Rząd hiszpański ustalił prawa, które przeczą naturze i rozumowi, które powierzają państwu formację moralną młodzieży, które chcą oprzeć nową kulturę na fałszywej koncepcji wolności". W temacie roli Kościoła, "byłoby to zdradą, gdybyśmy zrezygnowali z obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nie jesteśmy przeciwni demokracji, jest wręcz odwrotnie: kto zaprzecza prawu do życia, ten jest przeciwny demokracji i prowadzi społeczeństwo ku zagładzie. My będziemy bronić zagrożonych wartości. I będziemy walczyć przeciwko rozszerzeniu prawa do aborcji, i przeciwko eutanazji."

Jak dodaje Onet, w ostatnim publicznym wystąpieniu przed ogłoszeniem nominacji, arcybiskup Toledo potępił niedawną decyzję sędziego z miasta Valladolid , który nakazał usunięcie krzyży z miejscowej szkoły publicznej. "To akt chrystofobii", "choroba społeczna" - powiedział wtedy hiszpański kardynał.

Benedykt XVI, jak sugeruje Tosatti z La Stampa, nie był do końca zadowolony z zarządzania Kongregacją przez dotychczasowego jej prefekta, kard. Arinze, również wprowadzenie do Kongregacji jako sekretarza abpa Ranjitha, nie okazało się wystarczające dla faktycznej zmiany działania dykasterii. Ranjith pozostanie jeszcze kilka miesięcy w kongregacji, zanim wyjedzie do Sri Lanki, aby objąć stolicę biskupią w Colombo.
 


ostrowik (2008-12-09 12:53), ostatnia modyfikacja: 2009-01-05 09:01 (ostrowik)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 9017

 
Pokrewne wątki
(na temat Cañizares / Kongregacja Kultu Bożego):
Nowy prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Ojciec Święty mianował nowego Sekretarza Kongrecji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Kongregacja zaaprobowała ryt błogosławieństwa nienarodzonych
Sympozjum liturgiczne z udziałem Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
«Reforma reformy» liturgii?
Będzie nowy program formacji liturgicznej
Kard. Llovera: "Stolica Apostolska przygotowuje reformę liturgii"
Zmiany w Kongregacji Kultu Bożego
Ranjith - perspektywa powrotu do Sri Lanki. Hospitalizacja Cañizaresa
Kard. Antonio Cañizares Llovera odprawił Mszę świętą tzw. trydencką w katedrze papieskiej

Archiwum

www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik