szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Watykan » Watykan - Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta
Watykan: Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta
2016-06-11

źródło: deon.pl

W Watykanie został opublikowany dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w którym ogłoszono, że celebrowanie dnia św. Marii Magdaleny - obecnie wspomnienie obowiązkowe, stanie się świętem.
Możemy w nim przeczytać, że celebracja liturgiczna wspomnienia tej kobiety powinna być obchodzona tak samo jak święta liturgiczne apostołów w kalendarzu rzymskim".

Dokument podkreśla, że "decyzja ta wpisuje się w aktualny kontekst kościelny, który domaga się pogłębionej refleksji o godności kobiety, nowej ewangelizacji i wielkości tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Już Jan Paweł II zwrócił uwagę nie tylko na rolę kobiet w misji Chrystusa i Kościoła, ale także na rolę Marii Magdaleny jako świadka - kobiety, która pierwsza ogłosiła apostołom zmartwychwstanie. Jest ona przykładem pierwszej autentycznej ewangelizatorki, jest apostołką apostołów".
W dekrecie czytamy również, że "z pewnością Maria Magdalena należała do grupy uczniów Jezusa, szła za nim aż pod krzyż i do ogrodu, w którym znajdował się grób. Ewangelia Jana mówi, że płakała, bo nie znalazła ciała Pana. Jezus okazał jej miłosierdzie pozwalając, by rozpoznała go jako mistrza i przekształcił jej łzy w radość paschalną Powiedział do niej: "nie zatrzymuj mnie". Jest to zaproszenie skierowane do całego Kościoła - aby wejść w doświadczenie wiary, które przekracza ludzkie rozumienie Bożej tajemnicy. To dobra lekcja dla każdego ucznia Jezusa - aby iść do innych ludzi i ogłaszać im radość Zmartwychwstania".

Święto Marii Magdaleny będzie obchodzone 22 lipca, czyli tak jak jej dotychczasowe wspomnienie liturgiczne. Teksty mszału i Liturgii godzin na ten dzień pozostaną te same co dotychczas, jednak w Mszy dodano specjalną prefację, która mówi o miłości tej świętej do Chrystusa i o jej świadectwie zmartwychwstania.
 


discepola (2016-06-11 11:49), ostatnia modyfikacja: 2016-06-13 14:30 (discepola)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 4763

 
Pokrewne wątki
(na temat kalendarz liturgiczny / wspomnienia świętych):
Książka - Rok liturgiczny i Kalendarz w reformie Soboru Watykańskiego II
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik