szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » świat » Kraje języka angielskiego - Trudności z angielskim przekładem Mszału Rzymskiego?
Kraje języka angielskiego: Trudności z angielskim przekładem Mszału Rzymskiego?
2011-02-10

źródło: rk (KAI)

Moment wejścia w użycie nowego angielskiego przekładu Mszału Rzymskiego mogą opóźnić na niektórych kontynentach krytyczne uwagi związanie z brzmieniem nowego tekstu.

Moment wejścia w użycie nowego angielskiego przekładu Mszału Rzymskiego mogą
opóźnić na niektórych kontynentach krytyczne uwagi związanie z brzmieniem
nowego tekstu. Ostatnio zastrzeżenia takie zgłosiło ponad 400 księży z Irlandii. Ich zdaniem tekst jest zbyt archaiczny i literalny. Niezadowoleni duchowni wezwali, aby przedłużyć o 5 lat czas wdrożenia nowego przekładu w życie. Czas ten, według nich, można byłoby poświęcić na znalezienie lepszych rozwiązań translatorskich, które bardziej inspirowałyby i ożywiały wiarę wiernych. Wiadomo natomiast, że katolicy w Stanach Zjednoczonych zaczną używać nowego angielskiego przekładu Mszału Rzymskiego od adwentu 2011 roku. Amerykańscy komentarzy podkreślali, że nowy tekst lepiej oddaje bogactwo oryginału łacińskiego, jest piękniejszy i bardziej poetycki od dotychczasowego. Tymczasem do Komitetu „Vox Clara”, który od 8 lat zajmuje się nowym tłumaczeniem Mszału Rzymskiego na język angielski, dołączyło pięciu nowych członków, w tym dwóch Amerykanów. Na czele zespołu stoi metropolita Sydney kard. George Pell . Na swoim blogu internetowym członek Komitetu „Vox Clara”, metropolita kanadyjskiej Ottawy, abp Terrence Prendergast umieścił oficjalne oświadczenie, w którym kard. Pell podkreślił, że choć tłumaczenie Mszału jest „zasadniczo ukończone, powinno się kontynuować inicjatywy w krajach języka angielskiego, mające na celu pomoc w skutecznej recepcji przekładu”. O. Anthony Ward SM, podsekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zaznaczył, że to, co pozostało do zrobienia w dziele tłumaczenia, nie dotyczy tekstów Mszy św., ale przyjęcia specjalnych rozwiązań, o które prosiły lokalne episkopaty. Chodzi tu o modlitwy przy specjalnych okazjach, takich jak na przykład Święto Dziękczynienia w USA.
Komitet Vox Clara istnieje od 19 lipca 2001 r. Jest podporządkowany Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
 


pacem (2011-02-10 00:55), ostatnia modyfikacja: 2011-02-10 00:58 (pacem)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 6612

 
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik