szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » świat » Italia - Książka "Guida alle messe" (Przewodnik po mszach) G. Mandoni
Italia: Książka "Guida alle messe" (Przewodnik po mszach) G. Mandoni
2009-03-31

źródło: liturgista.pl

Niecodzienny przewodnik po ... rzymskich mszach. Camillo Langone, ceniony włoski esteta i krytyk kulinarny postanowił poszukać nowych, twórczych perspektyw i zajął się ostatnio oceną poziomu liturgii sprawowanych w Wiecznym Mieście.

Nie istnieje związek między dobrymi restauracjami a pięknymi mszami. Na południu Italii je się lepiej niż w pozostałych zakątkach kraju, ale liturgia mi się nie podoba. Liturgia ambrozjańska jest jedną z najpiękniejszych, ale wystrzegam się mówienia, że w Mediolanie jada się lepiej niż gdzie indziej – stwierdza Camillo Langone. Ten ceniony włoski esteta i krytyk kulinarny postanowił poszukać nowych, twórczych perspektyw i zajął się ostatnio oceną poziomu liturgii sprawowanych w Wiecznym Mieście. Swoje doświadczenia zebrał w książce, którą opublikowało niedawno wydawnictwo „Mondadori”.
Jeden z recenzentów książki tak pisze na jej temat: “Bóg jest jeden, ale nieskończone są sposoby wychwalania go. Nie chodzi o jakieś intuicje teologiczne, ale o refleksje podstawowe, które przychodzą na myśl, gdy czyta się ten szeroki zbiór recenzji liturgicznych. Choć współcześnie, to jednak pielgrzymując na dawną modłę, Camillo Langone, zawodowy krytyk i w duszy więcej jeszcze niż żarliwy katolik, w każdą niedzielę przekracza próg świątyni, z notesem w ręku, w poszukiwaniu mszy doskonałej, odkrywając tymczasem msze z bębnami i gitarami elektrycznymi, inne po łacinie i z kadzidłem, jeszcze inne wspólnotowo celebrowane przez kapłanów - charyzmatyków. „Guida alle messe” jest nadzwyczajnym przewodnikiem, przygotowanym przez specjalistę a jednocześnie wyśmienitego kronikarza naszych czasów, który ostatecznie odkrywa, że świętość w Italii bywa świętością all'italiana, czyli na włoską modłę”.

Poniżej publikujemy fragmenty wywiadu, jaki autor książki udzielił włoskiej gazecie „L’Espresso”:

Jakie kryterium stosował Pan w doborze mszy, które następnie poddał ocenie?
Tak, jak w przypadku restauracji, szukałem kościołów i mszy, o których myślałem, iż są w stanie mnie zadowolić, jednocześnie uwzględniając reprezentacyjne nurty katolicyzmu. Na przykład, pewnego razu powiedziałem sobie, że trzeba pójść na liturgię celebrowaną w ruchu Focolari. Podobnie uczyniłem z innymi ruchami i grupami.
Na czym opiera Pan swoje osądy?
Przede wszystkim na innych tekstach. Studiowałem dogłębnie książkę kard. Ratzinngera „Duch liturgii”. Moim punktem odniesienie są też celebracje papieskie, przepisy mszału rzymskiego [...]. Jestem głębokim zwolennikiem poszanowania przepisów zawartych w mszale. Ponadto w grę zawsze wchodziła też moja osobista wrażliwość.
Co najbardziej dokucza Panu w liturgii sprawowanej we włoskich kościołach?
Chodzi o kwestie, które mogłoby się wydawać sprawami czysto estetycznymi, choć wykraczają poza ten wymiar. Na przykład klękanie. Zrozumiałem, że poważnym zaniedbaniem jest jego brak. Według mnie, tam, gdzie się nie przyklęka, nie sprawuje się mszy po katolicku.
Dlaczego?
Dlatego, że nie wierzy się w realną obecność Chrystusa. [...]
Uważa Pan, że bez reform Soboru Watykańskiego II, Kościół w Italii, utraciłby znacznie więcej wiernych, niż stało się to potem w rzeczywistości. Dlaczego?
Tak uważam, nawet jeśli jest to teza nieweryfikowalna. Opieram się na doświadczeniu kard. Biffi, który w jednej ze swoich autobiograficznych książek, opowiada, że gdy był proboszczem w Legnano przekonał się, iż msza po łacinie stanowiła rzeczywisty problem. Uważam, że msza w jezykach narodowych ma sens. Mam wręcz wrażenie, że jest konieczna. [...] Jako katolik, popieram postanowienia Benedykta XVI na temat sprawowania liturgii według rytu zawartego w mszale Piusa V, choć pod pewnymi ograniczeniami. Ten limit według mnie powinien być taki: msza po łacinie ze śpiewem gregoriańskim we wszystkich katedrach arcybiskupich.
Dlaczego ryt jest dla Pana tak ważny?
Ponieważ ryt uwzniośla. Improwizacja jest ludzka. Ryt gwarantuje stałość i stabilizuje. [...]. Nie chcę w mszy przeżywać tego, co ludzkie, ale to, co mnie przybliża do Boga. [...]


---
Guida alle messe, C. Langone, Mondadori, 320 p., 15 €
 


xwojtek (2009-04-17 10:35), ostatnia modyfikacja: 2009-04-17 10:54 (laudem)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 8156

 
Pokrewne wątki
(na temat publikacje / Rzym):
Nowa księga liturgiczna w języku polskim
Nowa książka ks. Supersona: Ołtarz, krzyż i kierunek zanoszonych modlitw
Nowa książka o. B. Sawickiego OSB o chorale gregoriańskim
Celebracja Eucharystii w różnych obrządkach liturgicznych - nowa książka ks. Matwiejuka
Uświęcenie i kult. Nowa monografia na temat Liturgii Godzin
Biuletyn o ceremoniach papieskich
Kolejny leksykon liturgii
Książka: Rupert Berger, Eucharystia - święto wspólnoty. Wprowadzenie do Mszy Świętej
Książka ks. J. Supersona: Historia stuły
Nowa książka Nicoli Buxa
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik