szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Polska » Kraków - V Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans
Kraków: V Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans
7-9 września 2012

źródło: mysteriumfascinans.pl

V Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans odbędą się w dniach 7-9 września 2012 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie, pod hasłem: "Żyć w Chrystusie - sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego". Szczegółowe informacje: mysteriumfascinans.pl

Kliknij, aby powiększyć
Już po raz piąty Naukowe Koło Liturgiczne Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej wraz z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II i Duszpasterstwem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej przygotowują Rekolekcje liturgiczne «Mysterium fascinans», które łączą w sobie dwie rzeczywistości: piękną celebrację liturgii i naukową refleksją nad nią (referaty wygłoszą ks. prof. Felix Maria Arocena Solano, ks. prof. Pierangelo Muroni, ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. prof. Bogusław Migut, ks. dr Maciej Zachara MIC).
Myślą przewodnią tegorocznych rekolekcji, które odbędą się w dniach 7-9 września (piątek-niedziela) w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (Kraków, ul. Podzamcze 8)., będzie temat: „Żyć w Chrystusie – sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego”.
Wsłuchując się w głos Magisterium Kościoła i rozeznając znaki czasu postanowiliśmy głębiej wniknąć w rzeczywistość trzech sakramentów, których przyjęcie czyni nas chrześcijanami, a więc tymi, którzy zostali wszczepieni w Chrystusa: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia. Papież Benedykt XVI ogłaszając listem «Porta Fidei» rok wiary pisał: „Rok wiary w tej perspektywie jest zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (nr 6). Każde nasze nawrócenie nie jest niczym innym, jak powrotem do łaski chrztu i bierzmowania. Bliskość z Bogiem to przebywanie w perspektywie Jego eucharystycznej obecności i przyjmowanie w Komunii Ciała i Krwi Chrystusa.
Natomiast w październiku bieżącego roku odbędzie się synod biskupów poświęcony tematowi nowej ewangelizacji. Lineamenta (dokument przygotowujący) tego synodu bardzo mocno podkreślają temat i znaczenie katechumenatu oraz sakramentów wtajemniczenia dla życia Kościoła dzisiaj: „Katechumenat zostaje nam dany jako model, który przyjął w ostatnim czasie Kościół, by nadać formę swym procesom przekazu wiary [...] W jaki sposób Kościół na Zachodzie będzie potrafił sobie poradzić z rewizją swych praktyk chrzcielnych, będzie zależało oblicze chrześcijaństwa w jego świecie w przyszłości oraz zdolność wiary chrześcijańskiej do przemawiania do jego kultury” (Lineamenta, 15.18).
Podążając za intuicjami Papieża Benedykta XVI pragniemy zaproponować wszystkim głębszą refleksję nad tematem sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego i nade wszystko realne doświadczenie „życia w Chrystusie” przez piękne celebrowanie świętej liturgii. W tej harmonijnej jedności wymiaru naukowego i modlitewnego, zdecydowanie prymat posiada celebracja liturgii, gdzie w rozmaitości form (zwyczajna, nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, ryt dominikański; chorał gregoriański i polifonia) będziemy doświadczać tego, że Bóg jest najważniejszy, a naszym najpiękniejszym zadaniem jest błogosławione „marnowanie” czasu i środków na liturgii.
Bardzo duże znaczenie w celebrowaniu liturgii ma również przygotowanie muzyki i śpiewu liturgicznego. Dlatego liturgię swoim śpiewem chorału gregoriańskiego i polifonii ubogaci Sławek Witkowski wraz ze Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis oraz s. Susi Ferfoglia ze scholą Flores Rosarum.
Do uczestnictwa w rekolekcjach zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem liturgii, a także tych, którzy pragną przeżyć trzy dni, w czasie których doświadczą prawdy o tym, że najpełniej żyjemy celebrując liturgię. Zapraszamy zatem nade wszystko osoby świeckie (minimalny wiek to 16 lat), kleryków, siostry zakonne i kapłanów z całej Polski. Doświadczenie czterech wcześniejszych edycji pokazuje nam, że w rekolekcjach liturgicznych mogą uczestniczyć wszystkie stany Kościoła (biskup, księża, klerycy, siostry zakonne, osoby świeckie), co jeszcze piękniej pokazuje, że wszyscy ochrzczeni stanowimy jedno Ciało w Chrystusie. W tym roku będzie z nami ks. bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej oraz przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP.
Zapisy na rekolekcje odbywają się wyłącznie przez wypełnienie w dniach 30 kwietnia – 10 sierpnia formularza zgłoszeń, który znajduje się na stronie www.mysteriumfascinans.pl . Dla osób z Krakowa i okolic istnieje możliwość uczestnictwa bez noclegu w budynku seminarium. Koszt uczestnictwa w rekolekcjach wynosi 160 zł (opcja z noclegiem). Wszystkie informacje o rekolekcjach, szczegóły dotyczące zapisów, koszt uczestnictwa (opcje z noclegiem, bez noclegu, wcześniejszego przyjazdu) oraz plan rekolekcji znajduje się na wyżej podanej stronie internetowej rekolekcji oraz na http://www.facebook.com/MysteriumFascinans

Wstępny plan rekolekcji

7 WRZEŚNIA - PIĄTEK
13:00-13:45 Przyjazd i obiad
13:45 Godzina południowa
14:15 Rozpoczęcie rekolekcji
14:45 Referat 1: Chrzest: sakrament wiary – ks. prof. Bogusław Migut
15:30 Referat2: Bierzmowanie: drugi wtajemniczenia chrześcijańskiego - ks. dr Maciej Zachara MIC
16:45 Przygotowanie do Eucharystii / możliwość spowiedzi św.
17:30 Eucharystia z nieszporami
19:00 Kolacja
20:00 Katechumenat w praktyce
- Katechumenat u sióstr Jadwiżanek
- Katechumenat u dominikanów
21:15 Kompleta

8 WRZEŚNIA – SOBOTA
6.00 – Matutinum wraz z Laudesami w rycie dominikańskim
7:30 Msza koncelebrowana dla kapłanów
7:30 Śniadanie
8:30 Referat 3 cz. 1: Eucharystia: szczyt inicjacji chrześcijańskiej - ks. prof. Felix Maria Arocena Solano
9:30 Przerwa
9:45 Referat 3 cz. 2: Eucharystia: szczyt inicjacji chrześcijańskiej - ks. prof. Felix Maria Arocena Solano
11:30 Sexta
12:00 Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego
14:00 Obiad
15:30 Referat 4: Katechumenat – ks. prof. Czesław Krakowiak
16:45 Katechumenat w praktyce
- Neokatechumenat
- Ruch Światło-Życie
18:00 Vesperae
18:45 Kolacja
19:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu
21:00 Completa

9 WRZEŚNIA - NIEDZIELA
8:00 Jutrznia z Godziną czytań
9:15 Śniadanie
9:45 Referat 5 cz. 1: Kolejność udzielania sakramentów inicjiacji – ks. prof. Pierangelo Muroni
10:45 Przerwa
11:00 Referat 5 cz. 2: Kolejność udzielania sakramentów inicjiacji – ks. prof. Pierangelo Muroni
12:15 Zakończenie rekolekcji
12:40 Godzina południowa
13:00 Eucharystia
14:30 Obiad
 


KP19 (2012-05-17 08:59)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 7098

 
Pokrewne wątki
(na temat rekolekcje / Mysterium fascinans):
Mysterium fascinans 2017
IV Rekolekcje Liturgiczne "Mysterium fascinans"
III Rekolekcje Liturgiczne "Mysterium fascinans"
II Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans - "Teologia żyjąca w liturgii"
Rekolekcje z chorałem
Liturgia i ryt klasyczny: rekolekcje

Archiwum

www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik