szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Polska » Bielsko-Biała - Ks. Piotr Greger mianowany biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej
Bielsko-Biała: Ks. Piotr Greger mianowany biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej
2011-11-27

źródło: ekai.pl, diecezja.bielsko.pl, liturgista.pl

Benedykt XVI mianował 22 października ks. dr. Piotra Gregera biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup nominat jest liturgistą i ma 47 lat. Święcenia biskupie odbędą się w pierwszą niedzielę adwentu, 27 listopada br. o godzinie 11.00 w bielskiej katedrze Św. Mikołaja.

Kliknij, aby powiększyć © pawelbielsko.pl
Benedykt XVI mianował 22 października ks. dr. Piotra Gregera, wicedyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku Białej, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup nominat jest liturgistą i ma 47 lat.
Święcenia biskupie odbędą się w pierwszą niedzielę adwentu, 27 listopada br. o godzinie 11.00 w bielskiej katedrze Św. Mikołaja. Głównym konsekratorem jest Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, współkonsekratorami - Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy, biskup bielsko-żywiecki oraz Ks. Arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Biskup nominat urodził się 28 marca 1964 r. w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach a święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku z rąk abp. Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 r. uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 2000 r. uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II. Jak sam przyznał w jednym z artykułów, celebracja liturgii oraz naukowe zgłębianie jej tajemnicy są jego pasją życia. Liturgia interesowała go od lat dziecięcych. "Z biegiem czasu ciekawość zaczęła się przeradzać w pragnienie służenia Bogu w kapłaństwie, które jest dla mnie świadomie wybraną drogą życia" – podkreślił.

Biskup nominat jest obecnie wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ponadto od 2002 r jest zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Znany jest także jako diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.

Ks. dr Greger zasiada w Radzie Fundacji im. św. Królowej Jadwigi przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a także jest członkiem redakcji "Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych".

Papież przydzielił mu stolicę tytularną Assava (w północnej Afryce), po biskupie pomocniczym-nominacie brazylijskiej archidiecezji Vitória – o. José Aparecido Hergesse CR.
 


laudem (2011-11-07 06:07), ostatnia modyfikacja: 2011-11-07 06:08 (laudem)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 10717

 
Pokrewne wątki
(na temat nominacje):
ks. bp Józef Górzyński arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej
Ks. Rudolf Pierskała nowym biskupem pomocniczym Opola
ks. Józef Górzyński nowym biskupem pomocniczym w Warszawie
Nowi konsultorzy Urzędu Celebracji Liturgicznych Jego Świątobliwości
Nowy Jałmużnik Jego Świątobliwości
Nowi konsultorzy Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Nowi członkowie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik