szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Polska » Zawichost - Sandomierz - Jubileusz święceń kapłańskich bp. Wacława Świerzawskiego
Zawichost - Sandomierz: Jubileusz święceń kapłańskich bp. Wacława Świerzawskiego
2009-12-11

źródło: laudem, sandomierz.opoka.org.pl

W piątek 11 grudnia w diecezji sandomierskiej odbędzie się jubileusz 60. lecia święceń kapłańskich bp. Wacława Świerzawskiego, jej pierwszego ordynariusza po reorganizacji struktur diecezji.

© jadwizanki.pl
Mszy świętej sprawowanej o godz. 12.00 w kościele rektoralnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście przewodniczyć będzie kard. Marian Jaworski, a kazanie wygłosi ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii wezmą udział arcybiskupi, biskupi, kapłani, środowisko Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz przyjaciele i wychowankowie bp. Wacława Świerzawskiego.

Bp Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 roku na Kresach w Złoczowie (archidiecezja lwowska). Po studiach odbytych w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie, święcenia kapłańskie otrzymał 11 grudnia 1949 roku z rąk metropolity lwowskiego abp Eugeniusza Baziaka w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako wikariusz i katecheta pracował w Nysie i w Cieszanowie. W latach pięćdziesiątych uzyskał magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie, po trzyletnich studiach, obronił doktorat z liturgii na Papieskim Ateneum Św. Anzelma w Rzymie (1968).
Od roku 1957 roku do chwili otrzymania biskupiej sakry związany był z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie, przekształconym później w Papieską Akademię Teologiczną, na której habilitował się w 1975 roku (specjalność: teologia liturgii, teologia duchowości). Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1987 roku. W latach 1988-1992 był rektorem PAT, obecnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Przez cały czas swojego pobytu w Krakowie był zaangażowany w pracę duszpasterską wśród studentów. W latach 1957-1965 pracował w kolegiacie św. Anny jako duszpasterz akademicki. Od roku 1968 był organizatorem i dyrektorem pierwszego w Polsce Instytutu Liturgicznego. Jako rektor kościoła św. Marka Ewangelisty w Krakowie (1969-1988) stworzył w nim ośrodek duszpasterstwa liturgicznego i duszpasterstwa akademickiego oraz zorganizował katechumenat (przygotowywanie dorosłych do sakramentów chrześcijańskiej inicjacji). Równolegle przy Instytucie Liturgicznym otworzył Studium Katechumenalne dla kształcenia katechistów do pracy w katechumenacie. W roku 1975 został powołany na członka Komisji Episkopatu Polski ds. Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II. Od roku 1980 jest członkiem Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski; w latach 1994-2001 był jej przewodniczącym. Przez siedem lat (1994-2001) był także członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i członkiem Rady Naukowej Episkopatu Polski (1997-2001). Od roku 1994 wchodzi w skład watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Ksiądz Biskup jest wieloletnim rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym oraz założycielem instytutów świeckich: Wspólnoty Przenajświętszej Trójcy, Wspólnoty Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla oraz Wspólnoty Kapłanów Chrystusa Paschalnego. Powołał także do istnienia Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (1990) oraz Sodalicję św. Jadwigi Królowej - dla szerzenia duchowości św. Jadwigi i katolickiej formacji ludzi kultury i młodzieży.
Jest autorem 66 książek i około 1300 artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości, drukowanych w czasopismach polskich i zagranicznych.
Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 roku. W latach 1992-2002 był ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Jako pasterz diecezji erygował w Sandomierzu dla kształcenia świeckich Instytut Teologiczny im. Bł. Wincentego Kadłubka. Podjął też wiele inicjatyw dotyczących struktur i duszpasterstwa. Rozpoczął proces kanonizacyjny sługi Bożego ks. prof. Wincentego Granata.
Aktualnie mieszka w Zawichoście, w Domu Modlitwy i Nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.
 


laudem (2009-12-10 15:11)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 11258

 
Pokrewne wątki
(na temat Sant Anselmo / liturgiści):
Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
Jubileusz ks. prał. dr hab. Kazimierza Matwiejuka
ks. bp Józef Górzyński arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej
47. Sympozjum Wykładowców Liturgiki
Doktorat ks. Dariusza Sidora
Doktorat ks. Bartosza Szoplika
Nowy Preside Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie
Doktorat ks. Bartłomieja Matczaka
Jubileusz ks. prof. Jerzego Stefańskiego
Doktorat ks. Krzysztofa Marcjanowicza

Archiwum

www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik