szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Watykan » "Błędy liturgiczne najczęściej wypływają z niewiedzy" - mówi kardynał Arinze
"Błędy liturgiczne najczęściej wypływają z niewiedzy" - mówi kardynał Arinze
2008-11-26

źródło: zenit.org

W wywiadzie udzielonym w tamtą sobotę dla L'Osservatore Romano kardynał Arinze mówi, że "błędne wnioski z reformy liturgicznej dokonanej przez Sobór Watykański II nie są zwykle spowodowane złymi intencjami, ale po prostu ignorancją i niewiedzą".

Kardynał Francis Arinze
Kardynał Francis Arinze
Kliknij, aby powiększyć © jcu.edu/
Kardynał Arinze w ubiegłą sobotę obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa, o czym już dwukrotnie pisaliśmy w naszym serwisie. Z tej okazji udzielił wywiadu dla watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano (o którym również wspominaliśmy).

Msza jest życiem i oddechem Kościoła

Kardynał rozmawiał o codziennych zadaniach Kongregacji, której przewodzi oraz o jej odpowiedzialności za promowanie i obronę kultu Bożego.

Powiedział, że "Liturgia jest sercem Kościoła". "Jeżeli Kościół nie będzie sprawował Eucharystii stanie się po prostu instytucją" - mówił dalej. Tłumaczył, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie jest "kościelną policją", ale po prostu "promuje kult Boży".

"Jeżeli Kościół nie będzie się modlił, to nie będzie żył. Liturgia jest oddechem dla życia Kościoła. Kościół narodził się, by adorować Boga, by oddawać Mu cześć i chwałę. Msza święta jest największym aktem, jakiego Kościół może dokonywać - nie ma nic większego. To jest właśnie centrum działalności liturgicznej dykasterii" - dodaje.

Jeżeli chodzi o zamieszanie po reformach liturgicznych wprowadzonych przez Sobór Watykański II, kardynał mówi: „to nie jest wina soboru, ale tych, którzy poprawnie nie wypełnili jego zaleceń i tych, którzy w praktyce go odrzucili”.

Odmienne poglądy

„Istnieją ludzie, którzy nie przyjęli tego, co mówi Sobór Watykański II, są też tacy, którzy mają pretensje, że sobór dyktuje autentyczną interpretację ducha, a inni natomiast żądają powołania nowego soboru” – powiedział.

Niemniej jednak, kardynał Arinze potwierdza, że dzisiejsza sytuacja jest o wiele spokojniejsza niż 30 lat temu.

Twierdzi, że wiele nadużyć „nie jest powodem złej intencji, ale ignorancji. Niektórzy nie wiedzą, albo nie są świadomi, czego nie wiedzą. Na przykład niektórzy nie mają pojęcia, że słowa i gesty liturgiczne mają swoje korzenie w tradycji Kościoła. Dlatego myślą, że mogą je dowolnie zmieniać”.

Napomniał, że w obliczu tego konieczne jest, aby potwierdzać, że liturgia jest święta, że jest publiczną modlitwą Kościoła”.

Kardynał informując o tym, że jego Kongregacja bada obecnie możliwe zmiany w posborowej liturgii, takie jak umieszczenie znaku pokoju, mówił:

„Często zdarza się, że znaczenie tego gestu nie jest w pełni zrozumiałe”. „Uważa się, że jest on okazją do pozdrowienia przyjaciół. Natomiast jest to raczej sposób, na powiedzenie osobie obok ciebie, że pokój Chrystusowy jest rzeczywiście obecny na ołtarzy, jest ze wszystkimi ludźmi”.

Purpurat powiedział, że Kościół rozważa przeniesienie znaku pokoju do momentu ofiarowania, „aby stworzyć atmosferę większego skupienia, podczas przygotowania się poszczególnych osób do przyjęcia Komunii świętej”.

„Papież poprosił o konsultację wszystkich biskupów”„W końcu to on decyduje” – dodał kardynał.

 


Nathanael (2008-11-26 12:09)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 8832

 
Pokrewne wątki
(na temat Arinze / Sobór Watykański II):
Kardynał Arinze - "Koniec improwizacji"
Kardynał Arinze o Soborze Watykańskim II
Złoty jubileusz kapłaństwa kardynała Arinze
Zmiany w Kongregacji Kultu Bożego?
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik