szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Wrocław - Sympozjum o św. Jadwidze Śląskiej z okazji 750 rocznicy jej kanonizacji
2017-03-29 | szypa2

INFOSERWIS: Toruń - Benedykt XVI i liturgia
2017-03-28 | szypa2

INFOSERWIS: Lublin - Liturgia i ewangelizacja
2017-03-28 | szypa2

INFOSERWIS: Pakość - Warsztaty muzyczno-liturgiczne
2017-02-13 | kamil

INFOSERWIS: Kraków - Książka P. F. Bradshawa - W poszukiwaniu początków kultu chrześcijańskiego
2016-09-28 | KP19

INFOSERWIS: Watykan - Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta
2016-06-11 | discepola


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Watykan » Złoty jubileusz kapłaństwa kardynała Arinze
Złoty jubileusz kapłaństwa kardynała Arinze
2008-11-22

źródło: radiovaticana.org, opoka.org.pl

Kardynał Francis Arinze obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji wręczył papieżowi nowe trzecie wydanie mszału rzymskiego.

Kardynał Francis Arinze
Kardynał Francis Arinze
Kliknij, aby powiększyć © therealpresence.org
Dziś (22.11.2008) prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 76 - letni kardynał Francis Arinze, udzielił audiencji, która zbiegła się ze złotym jubileuszem jego kapłaństwa. Centrum tego dnia była dla niego Eucharystia sprawowana w bazylice św. Piotra.

Jubilat swoje święcenia przyjął 23 listopada 1958 roku. Niecałe siedem lat po tym wydarzeniu, jako 33 letni kapłan, 23 sierpnia 1965 roku przyjął święcenia episkopatu. Dzięki temu mógł wziąć udział w ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II. W wywiadzie dla "L\'Osservatore Romano" z dnia 22 listopada powiedział: „Miałem zaszczyt podpisywać wiele soborowych dokumentów, choć nie uczestniczyłem w ich opracowaniu”. Purpurat mówi w nim również o problemach w Afryce i reformie liturgicznej - podkreślił potrzebę jej właściwego rozumienia i wprowadzania w życie, zgodnie z interpretacją Konstytucji o Liturgii Świętej II Soboru Watykańskiego.

Podczas audiencji kardynał Arinze wręczył poprawione trzecie wydanie posoborowego mszału łacińskiego Papieżowi. Pierwsza edycja tego mszału ukazała się w 1970 roku - zgodnie z zaleceniami pięć lat wcześniej zakończonego soboru - gdy godność papieską piastował Paweł VI. Ostanie wydanie ukazało się w roku 2002, opublikował je Jan Paweł II - jego nakład całkowicie się wyczerpał. Z tego też powodu Watykańska Księgarnia Wydawnicza wydrukowała nową i poprawioną wersję mszału łacińskiego. Takie wydania, zwane typicznymi, są podstawą do tłumaczeń ksiąg liturgicznych na języki narodowe. Łacina jest też oficjalnym językiem Kościoła i wciąż pełni rolę pełnoprawnego języka liturgicznego.

Radio Watykańskie podaje, że prefekt watykańskiej kongregacji odpowiedzialnej za liturgię w Kościele, pytany o najnowsze zmiany w obrzędach Mszy świętej opowiedział o nowych formułach rozesłania na jej końcu: obok słów "Ite missa est", które w dosłownym tłumaczeniu znaczą "Idźcie, ofiara spełniona", pojawiły się trzy zwroty: a) "Ite ad Evangelium Domini nuntiandum" („Idźcie głosić Ewangelię Pańską”); b) "Ite in pace, glorificando vita vestra Dominum" („Idźcie w pokoju, chwaląc swym życiem Pana”); c) "Ite in pace" („Idźcie w pokoju”) z dodatkiem "alleluia, alleluia" w okresie Wielkanocnym. Kardynał przypomniał również, że watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów rozważa przesunięcie znaku pokoju po modlitwie powszechnej, by uniknąć niepotrzebnego rozproszenia przed samą Komunią świętą. Kwestia ta została podana do rozważenia podczas Synodu o Eucharystii w 2005 roku. Do końca października każda z Konferencji Episkopatów miała przedstawić swoje stanowisko na ten temat.
 


Nathanael (2008-11-22 20:26), ostatnia modyfikacja: 2008-11-24 00:00 (ostrowik)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 7899

 
Pokrewne wątki
(na temat Arinze / Missale Romanum):
Wezwania do św. Józefa w kolejnych modlitwach eucharystycznych
Strona internetowa o nowym tłumaczeniu Mszału Rzymskiego w języku angielskim
Kardynał Arinze - "Koniec improwizacji"
"Błędy liturgiczne najczęściej wypływają z niewiedzy" - mówi kardynał Arinze
Kardynał Arinze o Soborze Watykańskim II
Zmiany w Kongregacji Kultu Bożego?
Nowe edycje Missale Romanum i Caeremoniale Episcoporum

Archiwum

www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik