szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Watykan » Pro Iudaeis - konflikt trwa
Pro Iudaeis - konflikt trwa
2008-11-21

źródło: eKai, ewangelizacja.pl, corriere.it

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone ma nadzieję, że strona żydowska zmieni zdanie i weźmie udział 17 stycznia przyszłego roku w tradycyjnym „Dnia dialogu z judaizmem”, od lat poprzedzającym Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - donosi eKAI.

Kard. Tarcisio Bertone
Kard. Tarcisio Bertone
© parafia-internetowa.pl
O tym, że Żydzi włoscy nie wezmą w nim udziału poinformował emerytowany główny rabin Mediolanu Giuseppe Laras, który decyzję kierowanej przez siebie Włoskiej Rady Rabinackiej uzasadnił pozostawieniem niemal w niezmienionym brzmieniu wielkopiątkowej modlitwy za Żydów.

Szanuję tę decyzję, ale jest jeszcze czas na jej zmianę” - powiedział kard. Bertone. Żal z powodu decyzji strony żydowskiej wyraził również przewodniczący komisji ekumenizmu i dialogu z judaizmem episkopatu Włoch, biskup Vincenzo Paglia - podaje eKAI.

Początek kontrowersji
6 lutego 2008 Benedykt XVI, w związku z wprowadzeniem Motu Proprio "Summorum Pontificum" zmienił tekst wezwania modlitwy wiernych za żydów, będącej elementem liturgii wielkopiątkowej, zawartej w Mszale Rzymskim z 1962 r. W nowym brzmieniu modlitwy zamiast słów: „o nawrócenie żydów” (Pro conversione Iudaeorum) znalazło się ogólne sformułowanie: „za żydów” (pro Iudeis).
Jak wyjaśnia eKAI, w modlitwie tej Kościół prosi Boga o oświecenie serc żydów, „aby poznali Jezusa Chrystusa, zbawiciela wszystkich ludzi” oraz aby „cały Izrael został zbawiony, kiedy wszystkie narody wejdą do Twego Kościoła”.
Zmiana ta wywołała oburzenie wielu środowisk żydowskich na świecie widzących w niej wezwanie wyznawców judaizmu do nawrócenia na chrześcijaństwo.
Jednym z głównych oponentów Papieża jest od początku także Główny Rabin Rzymu, Riccardo Di Segni, który w lutym 2008 zawiesił możliwość dialogu z Watykanem do czasu wyjaśnienia sprawy (czyli wycofania się katolików i zmiany modlitwy).

Przypominaliśmy już na naszej stronie krytyczne stanowisko rabina Giuseppe Laras z Mediolanu, przewodniczącego Włoskiej Rady Rabinackiej, przytaczane przez Corriere della Sera już pierwszego dnia po ukazaniu się nowego tekstu modlitwy wielkopiątkowej w starym rycie (6 lutego 2008).

Nie wszyscy Żydzi podzielają opinię rabinów włoskich
Warto przytoczyć także głos przeciwny Rabinowi z Mediolanu w kręgach żydowskich: prof. Giorgio Israel, który poparł Papieża w związku z incydentem na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie, mówił: "Ta modlitwa przyznaje Żydom godność narodu wybranego. Poza tym to oczywiste i nieuchronne, że katolicy chcą podkreślić prawdziwość własnej wiary. W USA ortodoksyjni rabini uznali szczerą pozycję Benedykta za bardziej poprawną w kontynuacji dialogu."

Przypomnijmy też za serwisem ewangelizacja.pl, że znany rabin, prof. Jacob Neusner, profesor historii i teologii judaizmu w Bard Colleg w Nowym Jorku, broni papieża przed krytykami ze strony żydowskiej.
Według rabina, ponieważ również i Żydzi modlą się codziennie o nawrócenie wszystkich narodów, nikt nie ma prawa żądać od Kościoła katolickiego, aby zmienił teologicznie taką samą modlitwę. Swoją obronę papieża Neusner opublikował na łamach wychodzącej w Würzburgu gazety katolickiej „Die Tagespost”. Podkreśla w niej, że rewizja modlitwy jest zgodna z logiką monoteizmu. Również Izrael modli się w swoich codziennych nabożeństwach, aby Bóg oświecił narody i wprowadził je do swego Królestwa.

Modlitwa za Żydów - centrum polemiki
Przypomnijmy depeszę Radia Watykańskiego z 6 lutego 2008:
Sprawujący liturgię według przedsoborowego mszału łacińskiego mają odtąd modlić się w Wielki Piątek za Żydów z użyciem nowego tekstu. Benedykt XVI zastąpił nim znajdującą się w Mszale Rzymskim z 1962 r. modlitwę o nawrócenie Żydów. Nową formę podaje nota watykańskiego Sekretariatu Stanu, która ukazała się w noszącym datę 6 lutego 2008 r. wydaniu dziennika „L’Osservatore Romeano”. Nowy łaciński tekst brzmi następująco:
„Oremus et pro Judaeis… Módlmy się także za Żydów, ażeby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, by poznali Jezusa Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi.
Módlmy się. Zegnijmy kolana. Powstańcie.
Wszechmogący, wieczny Boże, który chcesz, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy, spraw łaskawie, aby kiedy pełnia ludów wejdzie do Twojego Kościoła, cały Izrael został zbawiony. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.


Dodajmy, że w wydaniu Mszału Rzymskiego z 1962 r. modlitwa o nawrócenie Żydów miała formę, jaką nadał jej już począwszy od pierwszego Wielkiego Piątku swego pontyfikatu Jan XXIII. Usunął on z niej najbardziej kontrowersyjne słowa: „pro perfidis Judaeis” – „za wiarołomnych Żydów” – i „judaicam perfidiam” – „żydowską wiarołomność”. W tekście pozostały jednak takie wyrażenia, jak „aby usunął zasłonę z ich serc”, „zaślepienie tego ludu” czy „aby z ciemności swoich został wybawiony”. Dopiero w posoborowej reformie liturgicznej Pawła VI wprowadzono zupełnie nowy tekst, który bardzo jasno wyraża myśl, że Bóg nie odrzucił wybranego przez siebie ludu – w gruncie rzeczy obecną zresztą również w przedsoborowej modlitwie.
 


ostrowik (2008-11-22 10:46), ostatnia modyfikacja: 2008-11-25 00:49 (ostrowik)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 11952

 
Pokrewne wątki
(na temat ryt klasyczny / Żydzi):
KEP. Nowa formuła modlitwy za Żydów
Konferencja naukowa "Liturgia trydencka dzisiaj"
Warsztaty liturgiczne "Ars serviendi"
Kard. Antonio Cañizares Llovera odprawił Mszę świętą tzw. trydencką w katedrze papieskiej
Sympozjum wraz z nauką celebracji Mszy świętej w formie nadzwyczajnej
Liturgia i ryt klasyczny: rekolekcje
Konferencja poświęcona klasycznej liturgii rzymskiej
Msza pontyfikalna w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego
Msze pontyfikalne w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego
"Pro Iudaeis" wciąż wywołuje kontrowersje

Archiwum

www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik