Ojciec Święty dokonał zmiany na stanowisku sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Mianował na nie 62-letniego biskupa Artura Roche’a, dotąd ordynariusza angielskiej diecezji Leeds, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej. Natomiast dotychczasowy sekretarz tej liturgicznej dykasterii, 69-letni amerykański dominikanin, abp Joseph Augustine Di Noia, został wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”.
Mons. Arthur Roche
Ta funkcja jest nowością w zespole, który Jan Paweł II ustanowił blisko ćwierć wieku temu, w 1988 r., celem ułatwiania pełnej kościelnej komunii duchownych i wiernych związanych z lefebrystami. Komisji przewodniczy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada, którego wspomaga sekretarz, ks. Guido Pozzo. Kongregacja ta wydała specjalną notę w związku z dzisiejszą nominacją.
Mianowanie tak wysokiej rangi hierarchy wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” to „znak pasterskiej troski Ojca Świętego o katolików tradycjonalistów będących w komunii ze Stolicą Apostolską”. Wskazuje też na jego „gorące pragnienie pojednania tych wspólnot tradycjonalistów, które nie są w jedności ze Stolicą Piotrową” – czytamy w nocie Kongregacji Nauki Wiary. Podkreślono, że abp Di Noia, respektowany dominikański teolog, wiele uwagi poświęcił kwestiom doktrynalnym związanym z bardzo rozwijającym się przez ostatnie trzy lata dialogiem z lefebrystami. Zajmuje się szczególnie priorytetem „hermeneutyki ciągłości” we właściwej interpretacji Soboru Watykańskiego II. Jego doświadczenie z Kongregacji Kultu Bożego, której był dotąd sekretarzem i z którą nadal będzie związany, ułatwi pracę Komisji „Ecclesia Dei” w kwestiach liturgicznych dotyczących używania Mszału Rzymskiego z 1962 r. Ponadto nota przypomina, że abp Di Noia cieszy się szacunkiem wspólnoty żydowskiej. Pomoże to w rozwiązywaniu kwestii wynikłych w relacjach katolicko-żydowskich w związku z postępami na drodze pojednania z tradycjonalistami.