szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Polska » Częstochowa - Nowy miesięcznik liturgiczny
Częstochowa: Nowy miesięcznik liturgiczny
2014-02-07

źródło: edycja.pl

Edycja Świętego Pawła wydaje nowy miesięcznik liturgiczny. Pierwszy numer na Wielki Post br. już w sprzedaży.

Biskupi podczas Soboru Watykańskiego II wyrazili pragnienie, by wierni czynnie uczestniczyli w obrzędach liturgicznych, ponieważ tego właśnie domaga się sama liturgia (por. KL 14). Wydając nowe czasopismo liturgiczne, pragniemy, aby przyczyniło się ono do bardziej świadomego udziału nas wszystkich w celebracjach liturgicznych.

Miesięcznik Od Słowa do Życia zawiera kompletne teksty liturgiczne na dany miesiąc, przy czym pierwszy numer jest wyjątkowy, gdyż obejmuje cały okres Wielkiego Postu. Mamy nadzieję, że przejrzysta i dopracowana szata graficzna ułatwi korzystanie z tej wyjątkowej liturgicznej pomocy, która zawiera:

pełne teksty mszalne (czytania + modlitwy),
wprowadzenie liturgiczne do każdego dnia,
komentarze do każdego czytania,
pytania do refleksji.

Tytuł naszego periodyku, Od Słowa do Życia, wskazuje drogę, którą mamy do pokonania. Słowo, które słyszymy w liturgii – nie tylko w czytaniach, ale również to, które w naszym imieniu jest wypowiadane przez kapłana w formie modlitw – ma stawać się naszym życiem, ma je przemieniać i kształtować. Dlatego też proponujemy, aby spotkanie ze Słowem odbywało się na trzech płaszczyznach:

umysłu – który poprzez uważne czytanie i słuchanie Słowa otwiera się na zawartą w nim prawdę;
woli – która jest wzmacniana przez rozważanie Słowa przy pomocy zamieszczonych komentarzy; dzięki czemu zostajemy ugruntowani w pragnieniu kroczenia za Jezusem, który jest drogą i wskazuje nam swoim życiem kierunek, w jakim mamy podążać;
serca – które poruszone Słowem będzie się rozpalało miłością do Jezusa Mistrza i braci. A miłość ta wyrazi się przez podjęcie konkretnego działania w życiu. Pomocą w rozpoznaniu, jakie to ma być działanie, mogą być zarówno pytania, które można znaleźć na końcu każdego dnia, jak również nasze własne poruszenia serca.

W dodatku, który znajduje się na końcu każdego numeru czytelnicy znajdą teksty prefacji i modlitw eucharystycznych, które stanowią integralną część liturgii Mszy św.
W przyszłości pragniemy opatrzyć komentarzami również te teksty oraz objaśnić znaki, gesty i postawy, z którymi spotykamy się podczas celebracji Mszy św. i innych sakramentów.
Chcemy, aby to nowe czasopismo liturgiczne stało się pomocą również dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w codziennej liturgii, a chcą się nią ubogacić, zrozumieć ją i pogłębić jej znaczenie w swojej codziennej modlitwie. Mamy nadzieję, że dzięki podręcznemu formatowi z wydawnictwa tego będzie można skorzystać w różnych sytuacjach dnia codziennego: podczas dojazdów do pracy, do szkoły, na uczelnię, a także podczas codziennych spotkań sam na sam z Panem.

Miesięcznik jest konkretnym dziełem apostolskim, które zostało podjęte do zrealizowania w roku obchodów stulecia istnienia wydawnictwa i Towarzystwa Świętego Pawła.
Redaktorem naczelnym miesięcznika jest ks. Daniel Łuka SSP, a redaktorem prowadzącym s. M. Iwona Kopacz PDDM, która od lat aktywnie uczestniczy również w tworzeniu serwisu liturgista.pl
 


discepola (2014-02-07 21:58), ostatnia modyfikacja: 2014-03-06 12:44 (discepola)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 8964

 
Pokrewne wątki
(na temat miesięcznik / liturgia):
Sympozjum o św. Jadwidze Śląskiej z okazji 750 rocznicy jej kanonizacji
Benedykt XVI i liturgia
Konferencja naukowa "Liturgia jednym aktem kultu"
Nowa strona poświęcona liturgii
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik