» INFOSERWIS » Polska » Uświęcenie i kult. Nowa monografia na temat Liturgii Godzin
Uświęcenie i kult. Nowa monografia na temat Liturgii Godzin Grudzień 2013
źródło:
liturgista.pl
Ukazała się monografia ks. Dominika Ostrowskiego na temat Liturgii Godzin pt. Uświęcenie i kult. Liturgia Godzin w perspektywie soborowej definicji liturgii.
Dlaczego Liturgia Godzin może być nazywana liturgią, skoro nie wymaga ona w sposób konieczny żadnego obrzędu, można ją sprawować indywidualnie i w praktyce nawet bezgłośnie? Dlaczego jako jedyna liturgia praktycznie nie zawiera czytania Ewangelii? Dlaczego tak łatwo przyjęto w 1971 r. nową nazwę Liturgia Godzin?
Te pytania stają u progu nowej polskiej monografii na temat Liturgii Godzin, autorstwa ks. D. Ostrowskiego, w której na 350 s. przedstawiona jest możliwie pełna analiza - historyczna i teologiczna - Liturgii Godzin. Całość jest próbą odpowiedzi na pytanie o kryteria, które pozwoliły nazwać psalmowe oficjum Kościoła liturgią w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WSD Diecezji Świdnickiej Adalbertus i jest do nabycia online na stronie Wydawnictwa (» przejdź do sklepu).
Autor: Ks. Dominik Ostrowski Tytuł: Uświęcenie i kult Podtytuł: Liturgia Godzin w perspektywie soborowej definicji liturgii Wydawnictwo Adalbertus, Świdnica 2013. Okładka miękka. 350 s. ISBN: 978-83-60663-78-3 Cena: 35 zł. »Kup
OPIS KSIĄŻKI Autor podejmuje tematykę Liturgii Godzin w kluczu terminu liturgia. Wyjaśnia, że w czasie, kiedy jeszcze księgę modlitwy psalmami nazywało się oficjalnie Brewiarzem – V. Raffa opublikował książkę pt. Liturgia delle Ore (wł. liturgia godzin). Wyrażenie liturgia godzin, użyte przez niego, zdobyło w krótkim czasie wielką popularność, a ostatecznie, w roku 1971, stało się tytułem nowej księgi liturgicznej: Liturgia Horarum. Publikacja ukazuje znakową naturę Liturgii Godzin w perspektywie soborowej definicji liturgii. Szczegółowe określenie tzw. znaków dostrzegalnych czyli signa sensibilia, o których mówi definicja soborowa w Konstytucji Sacrosanctum Concilium, jest fundamentalnym etapem studium, uzasadniającym liturgiczność Liturgii Godzin. Etap ten prowadzi dalej, do ukazania niepowtarzalnej funkcji słowa Bożego jako teologicznego i eklezjologicznego znaku w Liturgii Godzin, znaku-wydarzenia, współtworzącego nadrzędną rzeczywistość, zwaną ogólnie znakiem liturgicznym.
SPIS TREŚCI Pełny spis treści jest dostępny w Bibliografii Alcuinus (kliknij tutaj)