szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Polska » Gniezno - Jubileusz ks. prof. Jerzego Stefańskiego
Gniezno: Jubileusz ks. prof. Jerzego Stefańskiego
2010-12-01

źródło: www.archidiecezja.pl (Gniezno) / ekai.pl / liturgista.pl

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyła się 1 grudnia prezentacja książki „Memoriale Domini” wydanej z okazji 70. rocznicy urodzin cenionego liturgisty ks. prof. Jerzego Stefańskiego. Jubilat był pierwszym polskim liturgistą pełniącym funkcję konsultora watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego. Był również zaangażowany w przygotowanie wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny.

Kliknij, aby powiększyć © archidiecezja.pl
Na uroczystość przybyli: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, arcybiskup senior Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś oraz najbliżsi i przyjaciele ks. prof. Jerzego Stefańskiego. Obecni byli także: prezydent Gniezna Jacek Kowalski, starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak oraz specjaliści z dziedziny liturgiki i innych dyscyplin teologicznych m.in. z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Witając przybyłych rektor gnieźnieńskiego seminarium ks. dr Wojciech Rzeszowski przypomniał zasługi ks. prof. Stefańskiego dla Kościoła i na polu naukowym. Podziękował również za jego pracę, pasję i wiedzę, którą dzielił się z kolejnymi pokoleniami kleryków. Jubilatowi dziękował również prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Jak podkreślił, uroczystość, a także wydana z okazji jubileuszu księga jest wyrazem uznania i szacunku dla zasłużonego liturgisty.

Podczas uroczystości ks.dr Andrzej Grzelak przypomniał także drogę życiową i naukową ks. prof. Stefańskiego oraz jego zasługi dla Kościoła w Polsce i Kościoła gnieźnieńskiego. Odbyła się także oficjalna prezentacja pamiątkowej publikacji, której dokonali jej redaktorzy, wykładowcy gnieźnieńskiego seminarium, a zarazem adiunkci WT UAM w Poznaniu: ks. dr Waldemar Radecki i ks. dr Maciej Olczyk.

„Memoriale Domini” to zbiór artykułów autorstwa 43 liturgistów i pastoralistów, a także przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Księga liczy blisko 700 stron i jest kolejną pozycją wpisującą się w tradycję wydawania okolicznościowej publikacji z okazji 70. rocznicy urodzin księży profesorów gnieźnieńskiego PWSD.

Ks. prof. Jerzy Stefański urodził się 21 czerwca 1940 roku w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w Gnieźnie w czerwcu 1965 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trzy lata później ukończył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na KUL. Studiował również na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora.

Po powrocie do Polski wykładał w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz w Akademii Teologii Katolickiej we Warszawie. Podejmował także kilkukrotnie wykłady na Wydziale teologicznym Uniwersytetu im. Gutenberga w Moguncji. Był również wielokrotnie zapraszany jako prelegent na różne sympozja organizowane przez polskie uczelnie i wydziały teologiczne.

Jako pierwszy polski liturgista pełnił w latach 1984-1994 funkcje konsultora watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego. Niezwykle odpowiedzialne zadania łączyły go z Watykanem również poprzez fakt zaangażowania w przygotowanie i przebieg wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Szczególne zadanie wiązało się z przygotowaniem tekstów liturgicznych na celebracje papieskie.

Ks. prof. Jerzy Stefański opublikował 10 książek oraz ponad 240 artykułów, recenzji, w tym także w języku włoskim i niemieckim. W dowód uznania dla wielowymiarowej pracy na polu naukowym, a także dla podkreślenia oddanej służby Kościołowi został wyróżniony godnością Kapelana Jego Świętobliwości oraz godnością Prałata Honorowego Jego Świętobliwości. W roku 2010 abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, włączył go grona Prześwietnej Kapituły Prymasowskiej przy Archikatedrze Gnieźnieńskiej, nadając mu godność Kanonika Gremialnego.


Ks. dr hab. Czesław Krakowiak, prof. KUL, Kierownik Katedry Teologii Liturgii wystosował do Czcigodnego Jubilata okolicznościowy list gratulacyjny następującej treści:

Ksiądz profesor dr hab. Jerzy Stefański, Gniezno

z okazji 70. rocznicy urodzin oraz 45. święceń prezbiteratu
Księdza Profesora,
absolwenta Wydziału Teologii KUL,
doktora Instytutu Liturgicznego Anselmianum w Rzymie,
pracownika i konsultora Kongregacji Kultu Bożego,
profesora Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie,
profesora Uniwersytetu Adma Mickiewicza w Poznaniu,
promotora wielu rozpraw doktorskich,
recenzenta licznych prac habilitacyjnych oraz ocen dorobku do tytułu profesora,
autora znaczących monografii, rozpraw oraz artykułów naukowych i popularnych,
wykładowcy na uczelniach katolickich w Polsce i za granicą,
znakomitego prelegenta cieszącego się wielkim autorytetem naukowym,
gorliwego kapłana i człowieka zawsze przyjaźnie nastawionego do ludzi,

w imieniu Sekcji Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych
oraz w Wyższych Seminariach Duchownych w Polsce składam serdeczne gratulacje,
wyrazy najwyższego uznania oraz najlepsze życzenia dalszych owocnych lat w promocji liturgii Kościoła dla chwały Boga i uświęcenia ludzi.

Ks. dr hab. Czesław Krakowiak, prof. KUL
Wydział Teologii
Kierownik Katedry Teologii Liturgii
 


ostrowik (2010-12-03 07:18), ostatnia modyfikacja: 2011-04-07 04:50 (laudem)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 11916

 
Pokrewne wątki
(na temat liturgiści / Stefański):
Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
Jubileusz ks. prał. dr hab. Kazimierza Matwiejuka
ks. bp Józef Górzyński arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej
47. Sympozjum Wykładowców Liturgiki
Doktorat ks. Dariusza Sidora
Doktorat ks. Bartosza Szoplika
Doktorat ks. Bartłomieja Matczaka
Doktorat ks. Krzysztofa Marcjanowicza
Zmarł o. Jerzy Józef Kopeć CP
Uroczysta promocja s. Adelajdy Sielepin CHR
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik